Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale člověk lesy kácel a znovu osazoval a z původních evropských pralesů, které nebyly dotčeny lidskou činností, zbyly jen ostrůvky. Dnes jsou chráněny nejpřísnějšími zákony.
Prales je zázrak, který se děje bez našeho přičinění. Žije sám sebou a díky tomu je neskonale zajímavější, složitější a zdravější než všechny lesy v okolí. Je divoký a nespoutaný. Ze starých pařezů rostou mladé stromky a smrky dosahují výšky až 50 m. Zároveň je muzeem přírodních bizarností. Kmeny jsou všelijak pokroucené, kořeny propletené a kůra stromů vrásčitá a plná podivných útvarů. Všude je spoustu vývratů a tlejících stromů, které občas při pádu prolomí ohradu. Široké rozestupy starých buků přecházejí v neprostupné mlází a paloučky s bílými sedmikvítky střídají pole lopuchů. Celá ta „kalamita“ ale spolu s myriádami drobných živočichů, ptáků, netopýrů, veverek a dravců tvoří jedinečný vyvážený celek.
Prales ale není omezen jen na Boubín. Pásmo se zákazem těžby a další lidské péče se neustále rozšiřuje mimo pralesní jádro a v okolí je i prales Milešovický. Ať už odtud zamířete v kteroukoli stranu, narazíte na přírodní zajímavost. Vedle nich je tu ale i spousta starých kulturních památek. Zříceniny, šumavské vesničky i zapomenuté sklárny, muzea, kapličky, kostely i zámek. Vede tu množství cyklistických i pěších turistických tras, ale najde se i spousta míst, o kterých turisté tušení. Tento web by chtěl být na podobných cestách vaším průvodcem.
Víte, že Boubínský prales je zbytkem původního pralesního porostu, který před tisíci lety pokrýval většinu Evropy? Některé boubínské stromy klíčily ještě před třicetiletou válkou a v době, kdy psal Komenský a maloval Rembrandt, už měly víc než 10 metrů!